Backup danych metodą 3-2-1
Kopia bezpieczeństwa (backup) danych to jeden z podstawowych środków zabezpieczających przed ich utratą. W razie awarii lub celowego ataku na firmę i idącą za tym utratą danych, ich kopia z konkretnego momentu czeka do wykorzystania na zewnętrznym nośniku. Dzięki temu nawet dotkliwy w skutkach incydent nie musi oznaczać paraliżu działania firmy. Co jednak w sytuacji kiedy skutki ataki miały impakt również na nośnik z kopią? Czy można w ogóle można zabezpieczyć się przed takimi incydentami? Odpowiedź brzmi tak, zapraszamy do dalszej lektury i zapoznania się z najlepszymi technikami zabezpieczenia istotnych danych w formie elektronicznej.
Tworzenie kopii zapasowych według zasady 3-2-1 uchodzi za złoty standard w ochronie danych firmowych. Metoda ta zakłada:
- stworzenie trzech kopii danych – jednej podstawowej i dwóch zapasowych;
- przechowywanie ich na dwóch różnych rodzajach nośników, takich jak dyski, czy pendrive’y;
- trzymanie przynajmniej jednej kopii poza siedzibą firmy na wypadek bezpośrednich zagrożeń.
Dzięki takiej organizacji minimalizuje się ryzyko utraty danych zarówno w wyniku awarii sprzętu, jak i zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź czy błędy ludzkie. Jednocześnie model 3-2-1 oferuje elastyczność – można go dostosować do różnych środowisk IT oraz potrzeb firm o różnej wielkości.
Współczesne zagrożenia zmuszają jednak przedsiębiorstwa do stosowania jeszcze bardziej rozbudowanych metod ochrony danych. Podejście 3-2-1-1-0 wprowadza dodatkowe zabezpieczenia w postaci kopii offline oraz codziennego sprawdzania wszystkich kopii wraz z testami przywracania danych.
Kopia setek gigabajtów a ich przywrócenie
Tworzenie i przechowywanie kopii bezpieczeństwa danych to jedno, ale gdy już dojdzie do ataku, to zaistnieje potrzeba odzyskania utraconych plików. Kwestia ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. W tradycyjnych systemach przywrócenie danych o dużej objętości, liczonej w setkach gigabajtów lub terabajtów, może zająć dziesiątki godzin. Dla firm oznacza to przestoje, które generują wymierne straty finansowe oraz ryzyko utraty klientów.
Rozwiązaniem tego problemu jest usługa Disaster Recovery. Jej celem jest umożliwienie błyskawicznego dostępu do nich w sytuacji awaryjnej. Disaster Recovery oferuje nie tylko szybkość, ale także elastyczność. Dane można przywrócić do dowolnego punktu w czasie, a nie tylko tego tuż przed awarią. Krótko mówiąc, Disaster Recovery to strategia działania podczas sytuacji kryzysowej, dzięki której firma utrzymuje niemal nienaruszone możliwości operacyjne.
Nowoczesne podejście do ochrony danych
Współczesne strategie ochrony danych znacząco różnią się od tych stosowanych jeszcze dekadę temu. Cyberzagrożenia stają się coraz bardziej złożone, a zataem metody ich zwalczania również muszą ewoluować. Dlatego wiele firm decyduje się na backup w modelu usługowym (Backup as a Service).
BaaS to rozwiązanie, które pozwala na całkowite przekazanie odpowiedzialności za tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych zewnętrznemu dostawcy. W praktyce oznacza to:
- regularne tworzenie kopii danych przez wykwalifikowanych specjalistów;
- przechowywanie kopii w bezpiecznych lokalizacjach, w tym w chmurze;
- szybkie i niezawodne przywracanie danych w razie awarii.
Backup w modelu usługowym to nie tylko wygoda, ale także sposób na zminimalizowanie kosztów. Firmy nie muszą inwestować w infrastrukturę ani rozbudowywać zespołu IT. Zamiast tego mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, mając pewność, że ich dane są bezpieczne.
Typy kopii zapasowych
Tworzenie kopii zapasowych to proces, który można dostosować do specyficznych potrzeb firmy. Istnieją trzy podstawowe rodzaje backupów:
- pełne kopie zapasowe – obejmują wszystkie dane i pozwalają na ich kompleksowe zabezpieczenie, ale ich kopiowanie może być czasochłonne i obciążające sieć;
- różnicowe kopie zapasowe – zapisują tylko zmiany, które zaszły od ostatniej pełnej kopii, co pozwala zaoszczędzić miejsce;
- przyrostowe kopie zapasowe – obejmują zmiany od ostatniego backupu, niezależnie od jego typu, co zapewnia największą oszczędność czasu i przestrzeni.
Dobór odpowiedniego rodzaju kopii zależy od wielkości danych, dostępnej infrastruktury oraz wymagań dotyczących szybkości przywracania.
Bezpieczeństwo danych z ASCO Cyber Security
Zaprojektowane w przemyślany sposób rozwiązania z zakresu kopii zapasowych i Disaster Recovery pozwalają skutecznie chronić dane przed utratą, minimalizując ryzyko przestojów w pracy. Dzięki metodzie 3-2-1, zaszyfrowanym kopiom w chmurze oraz zaawansowanym narzędziom przywracania, firmy mogą zachować ciągłość działania nawet w najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach kryzysowych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach ochrony danych, skontaktuj się ze specjalistą ASCO Cyber Security. Eksperci i pasjonaci cyberbezpieczeństwa pomogą Ci dobrać rozwiązania najlepiej dopasowane do potrzeb Twojej firmy i wdrożą system, który zapewni bezpieczeństwo danych w każdej sytuacji. Więcej na https://www.ascocyber.pl/.