Zamów nasiona na kiełki w najlepszych cenach na plantet.pl
Kiełki a mikrolicie - różnice.
Kiełki to nic innego jak młode pędy roślin, które są na początku swojego wyrastania z nasion. Kiełki są niezwykle bogate w witaminy, białko, minerały, błonnik oraz inne składniki odżywcze cenne dla organizmu ludzkiego. Z kolei mikrolicie, szerzej znane pod angielską nazwą microgreens, to drugi etap rozwoju rośliny, kiedy z kiełka wyrasta pierwszy właściwy liść. Ciekawostką jest to, że mikrolicie są Jeszce bardziej bogate w składniki odżywcze i z powodzeniem mogą zostać włączone w codzienną dietę.
Najbardziej popularne kiełki to te z rzodkiewki, lucerny, grochu, czy pszenicy. Najczęściej spożywane w postaci surowej jako dodatek do kanapek oraz dekoracja do innych potraw. Oferują nie tylko moc składników odżywczych, ale są ciekawym i chrupiącym elementem potrawy. Mikrolistki z kolei są doceniane za intensywny smak i różnorodność kolorów, a jednocześnie zawierają moc składników odżywczych. Te najbardziej popularne to listki z buraka, rzodkiewki, brokuła i rukoli. Wykorzystywane są jako świeży dodatek do sałatek, zup i kanapek.
Korzyści z jedzenia kiełków i mikrolistków.
Regularne spożywanie kiełków i mikrolistków wykazuje pozytywne działanie prozdrowotne. Zawarte w nich składniki odżywcze mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu odpornościowego, wspomaga procesy trawienia, redukują ryzyko występowania przewlekłych schorzeń cywilizacyjnych, a także pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Zarówno kiełki, jak i mikrolistki zawierają w sobie wysokie stężenie przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, dlatego stanowią doskonały sposób na ogólne wzmocnienie organizmu i dodanie zastrzyku energii.
Domowa hodowla superfoods.
Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to czasochłonne i niekoniecznie najłatwiejsze, uprawa mikro listków i kiełków w zaciszu domowych nie jest wcale taka trudna i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani tajemnej wiedzy. Wystarczy pamiętać o kilku prostych i najważniejszych krokach, aby cieszyć się świeżymi roślinami przez cały rok niezależnie od tego co oferują sklepowe półki.
Kiełki można hodować na samej wodzie, w słoiku lub zaopatrzyć się w dedykowaną ku temu kiełkownicę. Natomiast mikro listki najlepiej rozwijają się w ziemi lub dobrze dobranym podłożu. Najważniejsze jednak jest regularne podlewanie, odpowiednia temperatura i dostęp rośliny do światła, co zapewnia obfite plony przez cały czas.
Pierwszym krokiem jest wybór nasion i stworzenie im optymalnych warunków do kiełkowania. Najpopularniejszą metodą hodowania jest wykorzystanie słoika, w którym umieszcza się nasiona i zalewa je wodą do połowy wysokości słoika pozwalając im się dokładnie namoczyć. Następnie nasiona należy opłukać i osadzić na ściankach słoika w taki sposób, aby miały dostęp do powietrza. należy pamiętać o regularnym płukaniu nasion, co zapewni im odpowiednią wilgotność. Alternatywną metodą jest hodowla na ligninie lub wacie. Mikrolistki jednak w przeciwieństwie do kiełków potrzebują podłoża do rozwoju. Proces rozpoczyna się od wysiania nasion na lekko wilgotne, ale nie mokre podłoże, które następnie przykrywa się warstwą ziemi. Kluczowe jest utrzymanie stałych warunków jak ciepło, światło i wilgotność. Mikrolistki osiągną swój właściwy rozwój po około 7 do 10 dni od wysiania. Zaleca się ich przycinanie tuż przy podłożu.
Uprawa kiełków i mikrolistków nie jest uzależniona od sezonów i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego tak naprawdę kasy może rozpocząć swoją przygodę z domowym superfoods. Przy minimalnym wysiłku, w łatwy sposób można urozmaicić swoją codzienną dietę i wprowadzić zdrowe nawyki, które urozmaicą każdy posiłek.