W poniedziałkowe południe 26 czerwca odwiedziliśmy prawdziwy przyrodniczy rarytas w samym centrum Krakowa. Przy kamienicy zlokalizowanej na ulicy Retoryka, dzięki pasji młodego człowieka powstał egzotyczny mini ogród botaniczny. Samuel Aab postanowił opowiedzieć redakcji M jak Małopolska o tej niezwykłej inicjatywie.
Skąd wzięła się u Ciebie pasja związana z roślinami?
Samuel Aab: Moja pasja związana z roślinami wzięła się po części ze strony dziadków. Od zawsze pamiętam jak jedna, jak i druga babcia zajmowała się roślinami w ogrodzie oraz w domu.
Od którego roku zacząłeś tworzyć ten wyjątkowy, zielony zakątek?
Roślinami pasjonuje się od wielu lat. Już będąc ośmiolatkiem interesowały mnie na tyle, że zacząłem je uprawiać na swoich rabatach w ogrodzie dziadków. Od ponad dziesięciu lat zajmuję się hobbistyczną uprawą roślin w miejskim ogrodzie. W 2013 zaczynałem od drobnych roślin cebulowych bądź balkonowych. Przez lata nauczyłem się wiele w ich tematyce oraz w prowadzeniu uprawy. Ogród z biegiem czasu się rozwijał i od 2017 roku zajmuję się roślinami egzotycznymi. Praca z nimi jest dosyć skomplikowana ale warta efektu.
Jaka roślina lub rośliny są tu dla Ciebie najważniejsze?
W ostatnich latach skupiam się głównie na bananowcach i bambusach. Jednak banany są dla mnie najważniejsze. Uprawa bananów w polskich warunkach przez cały rok jest trochę skomplikowana oraz pracochłonna. Efektem uprawy są rośliny o wyjątkowych wielkich liściach, które tworzą tropikalny charakter w ogrodzie.
Skąd czerpiesz pomysły?
Pomysł na stworzenie zielonej przestrzeni w centrum miasta narodził się w mojej głowie. Realizuje go od wielu lat poświęcając dużo pracy i czasu. Włożony wysiłek przy uprawie i opiece nad roślinami bardzo się opłaca. Duża część architektury ogrodu pochodzi z odzysku. Oświetlenie w ogrodzie, oczko wodne, rabaty czy altana to wiele pomysłów, które zrealizowałem na tak małym metrażu w miejskiej dżungli.
Jakie jest Twoje największe marzenie związane z tym mini ogrodem botanicznym?
Największym marzeniem dla mnie byłoby stworzenie całorocznej szklarni dla roślin egzotycznych, gdzie zapewniłbym rewelacyjne warunki do wzrostu.
Dziękuję za rozmowę
W najbliższym czasie zrealizujemy kolejne materiały dotyczące tego wyjątkowego miejsca. Pokażemy Państwu, jak "miejska dżungla" wygląda po zachodzie słońca. Pracę Samuela możecie śledzić na instagramie:
@_egzotyki_samuela_
oraz na
Facebooku
Napisz komentarz
Komentarze