W latach 2006–2023 Jakub Błaszczykowski był reprezentantem Polski w piłce nożnej, w latach 2010–2014 kapitanem drużyny narodowej. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w 2018 r. oraz w Mistrzostwach Europy w 2012 i 2016 roku. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zawodnik z najdłuższym stażem, drugi pod kątem liczby występów i jeden z pięciu piłkarzy, który ma na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji Polski. Zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków, dwukrotny zdobywca mistrzostwa Niemiec, a także Pucharu Niemiec i Superpucharu Niemiec oraz finalista Ligi Mistrzów UEFA w barwach Borussii Dortmund.
W styczniu 2019 roku powrócił do Wisły Kraków, pogrążonej w kłopotach finansowych. Wspomógł klub pożyczką i podpisał z nim półroczny kontrakt. Całą kwotę zarobków w klubie zobowiązał się przekazać na zakup biletów dla dzieci z domów dziecka. W sezonie 2018/2019 wystąpił w ośmiu spotkaniach. 5 sierpnia 2023 roku kończy karierę piłkarską.
Udziela się charytatywnie, m.in. wspiera akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i program społeczny „Szlachetna Paczka”. Jest założycielem charytatywnej Fundacji „Ludzki Gest”, która powstała w celu pomagania dzieciom i młodym ludziom potrzebującym pomocy. Fundacja organizuje m.in. coroczny Ogólnopolski Turniej Halowy Piłki Nożnej Młodzików „Kuba Cup”.
Był ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016 oraz odbywającego się tu w 2022 roku turnieju Ligi Mistrzów w amp futbolu.
Honoris Gratia
W roku ustanowienia odznaki (2005) otrzymało ją 81 osób. Pierwszym odznaczonym był kard. Franciszek Macharski. Laureatami wyróżnienia są instytucje, stowarzyszenia, organizacje i osoby zasłużone dla społeczności Krakowa. Wśród uhonorowanych tym medalem są m.in. Wojciech Kilar, Anna Polony, Zbigniew Wodecki, Anna Dymna.
Napisz komentarz
Komentarze