Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Drużyna Uchodźców wystąpi na Igrzyskach Europejskich

W Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 weźmie udział Reprezentacja Uchodźców. W jej składzie znajdzie się pięciu sportowców, którzy w przeszłości musieli uciekać ze swoich ojczyzn.
Drużyna Uchodźców wystąpi na Igrzyskach Europejskich
Podziel się
Oceń

Reprezentacja Uchodźców została stworzona dzięki wysiłkom Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) oraz Fundacji Uchodźców Olimpijskich (ORF), a wszystko pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Członkowie tej drużyny są stypendystami programu IOC Refugee Athlete Support i dążą do tego, by w przyszłym roku wystartować w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Przez Kraków do Paryża

Pierwszym celem są jednak Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Do Polski przyjadą zawodnicy taekwondo: Kasra Mehdipournejad, Kimia Alizadeh Zenoorin i Dina Pouryounes Langeroudi oraz rywalizujący w boksie Cindy Winner Djankeu Ngamba i Farid Walizadeh.

Kasra Mehdipournejad musiał uciec z Iranu, a dziś mieszka w Niemczech i marzy o Igrzyskach Olimpijskich. Był już w Polsce – w 2019 zdobył złoty medal na Poland Open w kategorii -74kg. 

Z Iranu pochodzą także Kimia Alizadeh Zenoorin i Dina Pouryounes Langeroudi. Ta pierwsza w 2016 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro zdobyła dla swojej ojczyzny brązowy medal. Została tym samym pierwszą Iranką, która wywalczyła medal na letnich igrzyskach olimpijskich. W 2020 roku uciekła do Niemiec. – Uciekam, bo w Iranie byłam jedną z milionów uciśnionych kobiet. Jesteśmy tam tylko narzędziami – tłumaczyła swoją decyzję.

Sport przeciw traumie

Podobną historię ma za sobą Dina Pouryounes Langeroudi. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 uciekła z Iranu do Holandii w roku 2015. Pierwszy medal międzynarodowych zawodów zdobyła w Polsce w tym samym roku, gdy wciąż mieszkała w obozie dla uchodźców. Do dziś pozostaje w światowej czołówce rankingów taekwondo.

Cindy Winner Djankeu Ngamba reprezentuje Wielką Brytanię, ale pochodzi z Kamerunu. Wraz z mamą i bratem najpierw wyjechała do Francji. – Miałam wtedy 9 lat. Po dwóch latach wraz z bratem przeniosłam się z bratem do Anglii. Mama musiała zostać we Francji, a mną opiekował się brat starszy raptem o rok. Mieliśmy wtedy 11 i 12 lat – wspominała w jednym z wywiadów.

Farid Walizadeh również musiał dorosnąć bardzo szybko. Urodził się w Afganistanie. Jako dziecko został odłączony od rodziny, los rzucał go kolejno do Pakistanu, Iranu i Turcji. W tym ostatnim kraju w wieku 10 lat zaczął uprawiać taekwondo i kung fu, by poradzić sobie z rodzinną traumą. Wkrótce potem przeniósł się do Portugalii, przerzucił się na boks, a w 2013 był już mistrzem kraju w kategorii wagowej -57kg.

Przesłanie dla świata

Obecnie stypendium dla sportowców-uchodźców otrzymuje 56 atletów. Pochodzą z dwunastu krajów, dziś są rozproszeni po dwunastu państwach i rywalizują w trzynastu dyscyplinach sportowych. Stypendia są finansowane przez MKOl poprzez program Solidarności Olimpijskiej i zarządzane wspólnie z Fundacją Pomocy Uchodźcom Olimpijskim (ORF), zapewniając sportowcom wsparcie finansowe na treningi i zawody w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024.

MKOl ustanowił Program Stypendialny dla Sportowców Uchodźców po udziale pierwszej w historii Olimpijskiej Reprezentacji Uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016. Zespół został stworzony przez MKOl w celu zwiększenia świadomości globalnego kryzysu uchodźczego i został ogłoszony przez prezydenta MKOl Thomasa Bacha podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2015 roku. Drużyna w Rio 2016 składała się z dziesięciu sportowców, którzy wysłali przesłanie nadziei do świata poprzez swój udział w igrzyskach. Podczas Igrzysk w Tokio 2020 Reprezentacja Uchodźców liczyła już 29 sportowców rywalizujących w 12 sportach.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama