Czym różni się ruską bania od klasycznej sauny fińskiej?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ruską bania to jest to samo co sauna, a jedyną różnicą jest to, że ruską banię stawia się na zewnątrz i jest wolnostojąca. Jednak nie jest to jedyna rzecz, która je różni. Temperatura w bani wynosi od około 60 do 70 stopni, a wilgotność powietrza wynosi około 40 do 50%, a nawet 70%. W saunie fińskiej, która najbardziej sprawia wrażenie przybliżonej do bani ruskiej temperatura jest jeszcze wyższa, bo może mieć nawet od 80 do 120 stopni, a wilgotność mniejsza, bo od 5 do 20%. Warto pamiętać, że temperatura i wilgotność nie są wyznacznikiem skuteczności obu rozwiązań. Dużo zależy od tego ile czasu będzie trwał rytuał i z jaką częstotliwością będziemy go powtarzać. Warto pamiętać, że najlepiej korzystać z bani 1-2 razy w tygodniu. Nie tylko temperatura i wilgotność są innej. Różnica istnieje także w rytuale, który jest dość charakterystyczną cechą ruskiej bani. Polega on na chłostaniu drewnianymi witkami gołej skóry. W czym to pomaga? Przede wszystkim w przyspieszeniu krążenia krwi i poprawie efektu zabiegu. Dlatego efekty zdrowotne mogą dzięki takiemu procesowi być zintensyfikowane i szybciej odczuwalne. Poza tym ciało jest w specyficzny sposób masowane, ale też odczuwa się przyjemny aromat liści. Najczęściej używa się dębowych i brzozowych gałązek. Znane są też inne odmiany witek, czyli terapeutyczne, które wykonane są z jałowca, eukaliptusa oraz pokrzywy. Oczywiście ogólnie różnice w działaniu między banią a sauną nie są znaczne - obie pomagają poprawić zdrowie i kondycję skóry. Wewnątrz bani ruskiej znajduje się piec ogrzewany drewnem, a w fińskiej saunie piec elektryczny, ale też na drewno. W bani ten piec jest również większy i dłużej się nagrzewa dzięki temu przez dłuższy czas można utrzymać temperaturę oraz wilgotność wewnątrz bani. W saunie nie używa się tego rodzaju witek, ponieważ szybko wysuszają się. Wewnątrz bani zazwyczaj są dwa pomieszczenia. Pierwszy do przygotowania się do rytuału i relaksu - np. poprzez rozebranie się, napojenie i przygotowanie ręcznika. Drugie to już miejsce z ławkami drewnianymi. W saunie fińskiej są kamienie, dzięki którym panuje się nad wilgotnością, a w bani jest specjalny system parowy, który generuje wilgotność w stałym tempie.
Jakie są zalety bani ruskiej?
Oprócz różnicy w tytule, którego nie doświadczymy w saunie istnieje szereg zalet, które wyróżniają ruską banię na tle sauny.
1. Brak gorącego, wręcz parzącego powietrza, który ma działanie wysuszające na skórę oraz włosy.
2. Umożliwia dłuższe seanse bez ryzyka przegrzania się
3. Szczególnie pozytywnie działa na układ oddechowy dzięki wysokiej wilgotności.
4. Zapobiega odparowywaniu kropel wody i potu z powierzchni skóry, dzięki wyższej wilgotności - zapobiega to przed niebezpiecznym odwodnieniem
Zmiana charakteru ogrodu i stworzenie oazy spokoju
Bania ruska w ogrodzie może zupełnie zmienić jego charakter. Nie będzie to już tylko miejsce, w którym odpoczywamy latem czy wiosną, ale stanie się też miejscem do relaksu kiedy już temperatura na zewnątrz będzie niska. Bania ruską bardzo kojarzy się z głęboko zakorzenionymi rytuałami i tradycjami, dlatego ogród może zyskać wiele uroku. W związku z tym, że pomieści większą ilość osób, będzie ona też dobrym sposobem na zaproszenie do siebie znajomych, przyjaciół i rodzinę na wspólne seanse. Jeśli posiadamy dom czy działkę z ogrodem, w miejscu, w którym blisko jest woda - jezioro czy morze, seanse w bani można połączyć z zimnymi kąpielami pod gołym niebem, co sprawi, że efekty zdrowotne będą jeszcze lepsze. Więcej informacji na temat wykonania bani znajduje się na stronie carpathian.pl - producenta drewnianych balii ogrodowych.
Napisz komentarz
Komentarze