Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz ogrodnika – dlaczego warto planować uprawy?

Przygotowując się do zagospodarowania ogródka, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować pracę. Nie ulega bowiem wątpliwości, że cykl wzrastania poszczególnych gatunków warzyw, kwiatów czy owoców, jest silnie związany z rytmem następujących po sobie pór roku. Dlatego marząc o zbieraniu plonów z przydomowej grządki, dobrze jest poświęcić nieco czasu na sporządzenie kalendarza prac ogrodniczych. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się udanymi zbiorami.
Kalendarz ogrodnika – dlaczego warto planować uprawy?
Podziel się
Oceń

Niezbędne przygotowania

Przystępując do planowania, należy mieć na uwadze przede wszystkim charakterystykę terenu, którym dysponujesz. Miejsce na przyszłe grządki powinno być usytuowane na względnie płaskim terenie, co zapewni równomierną dystrybucję wody. Kluczowe jest również odpowiednie nasłonecznienie – przyjmuje się, że uprawy powinny mieć dostęp do naturalnego światła co najmniej przez sześć godzin dziennie. Dlatego lepiej unikać zacienionych trawników czy rabatek położonych po północnej stronie domu. Ważna będzie również jakość gleby, choć dzięki dostępności odpowiednich mieszanek, możliwe jest własnoręczne ulepszanie jej odczynu.

Po znalezieniu właściwego miejsca i wyborze gatunków roślin, które znajdą się na Twoich grządkach, warto poświęcić czas na kompleksowe zaplanowanie niezbędnych czynności. Nie jest tajemnicą, że najintensywniejszy wzrost sadzonek odbywa się wiosną i latem, jednak prace ogrodnicze odbywają się przez cały rok – niektórzy zaczynają już w styczniu. Ostatnim krokiem jest zakup niezbędnych akcesoriów ogrodniczych. Warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych sprzętów, ponieważ odpowiednie narzędzia ogrodowe znacząco wpłyną na komfort i jakość pracy w ogrodzie.

Harmonogram prac – przygotowanie odpowiednich narzędzi

Kalendarz prac to nieoceniona pomoc dla każdego ogrodnika. Powinien on zawierać nie tylko czas wzrastania sadzonek, ale też listę zadań na dany miesiąc czy niezbędne zakupy. Kompletowanie sprzętu warto również zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli na uniknięcie stresu i zadbanie o uprawy w najlepszy możliwy sposób.

Do najpopularniejszych akcesoriów należą oczywiście przyrządy do kopania, nożyce i sekatory oraz narzędzia służące nawadnianiu upraw, a więc różnego rodzaju węże ogrodowe i zraszacze. Warto również zastanowić się, czy będziesz potrzebować siewnika albo drobnych akcesoriów, takich jak linki lub obrzeża ogrodowe.

Przygotowanie harmonogramu prac z wyprzedzeniem pozwoli skompletować listę niezbędnego wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że równie ważny jest wybór właściwego producenta. Warto wybrać markę, która oferuje specjalistyczne narzędzia ogrodowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Właśnie takimi cechami charakteryzują się produkty od marki Cellfast. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykonaniu, są odporne na uszkodzenia, a przy tym w pełni komfortowe podczas użytkowania.

Zadania na każdą porę roku

Prace ogrodnicze można rozpocząć już w zimie. Początek roku to czas na to, by poprzycinać suche lub zniszczone gałęzie drzew i krzewów. Jeżeli planujesz hodowlę kwiatów cebulowych, możesz też powoli przystąpić do wysadzenia cebulek w doniczkach (które na razie należy trzymać w domu). W marcu zazwyczaj zimowa aura zaczyna powoli ustępować, dzięki czemu powoli można zacząć przygotowywać teren pod grządki. To również czas, kiedy można zacząć wysiewać pierwsze warzywa. Większość roślin wysiewa się pod koniec marca, w maju oraz kwietniu.

W lecie prace obejmować będą przede wszystkim nawadnianie grządek (w czasie największych upałów największym sprzymierzeńcem będzie bez wątpienia wąż ogrodowy), a także zbiory wyhodowanych przez nas owoców i warzyw. Na koniec sezonu warto pomyśleć o zabezpieczeniu delikatnych roślin przed nadchodzącymi mrozami. Jesień z kolei to czas na ochronę wieloletnich roślin oraz uprzątnięcie opadających liści.

Podsumowanie

Uprawy ogrodowe należy planować, mając na uwadze naturalny cykl wzrostu roślin. Harmonogram niezbędnych zajęć pozwoli zapewnić sadzonkom najlepsze warunki wzrostu, dzięki czemu praca w ogrodzie stanie się czystą przyjemnością, a Ty będziesz mógł liczyć na udane plony.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama