Wspólnym elementem obu tablic są stylizowana skrzydła husarskie. O godz. 11.00 w kościele św. Marii Magdaleny odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. proboszcz Paweł Duźniak, wzięli udział mieszkańcy i turyści. Informację na temat symboliki i zawartości tablic przedstawił radny powiatowy i przewodniczący Stowarzyszenia GIL Stanisław Kiersztyn. Oprawę muzyczną mszy św. przygotowała Orkiestra Dęta OSP w Rabce-Zdroju, a wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe, zuchy i harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, a samorząd miejski reprezentowali burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Piotr Żółtek i radni. Po mszy św. przed kościołem uformował się szyk z pocztami sztandarowymi, które przeszły do Ogrodu Różańcowego, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic z historii Rabki obok Krzyża Legionowego.
Po powitaniu przez prowadzącego uroczystość Piotra Sochania nastąpiło odsłonięcie obu tablic, czego dokonali burmistrz Leszek Świder, wnuczka Wojciecha Smoleckiego Marta Mlekodaj, jako przedstawiciel rodzin Drużyny Strzeleckiej oraz delegacja Stowarzyszenia Gniazda Integracji Lokalnej: Stanisław Kiersztyn i Zofia Abram. Tablice poświęcił ks. dr Paweł Duźniak.
- Odsłonięcie tablic pamiątkowych jest poświęcone naszym mieszkańcom oraz docenieniem ich wkładu w niepodległość. Dzisiaj obchodzimy również ważne święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pomysłem na ratowanie i odbudowę państwa zagrożonego przez sąsiadów. Była to druga konstytucja na świecie, która miała na celu przeprowadzenie głębokich reform ustrojowych w naszym państwie. Rosja nie dopuściła do tego, by Konstytucja została wcielona w życie i trzeba było o nią walczyć i bronić niepodległości. Dzisiaj wielu mówi, że to było kiedyś, ale współczesne doświadczenia pokazują na przykładzie Ukrainy, że nadal odmawia się narodom prawa do decydowania o własnym losie. W oparciu o te doświadczenia musimy odważnie patrzeć w przyszłość i koniecznie dbać o naszą wspólnotę, jaką jest Polska – powiedział podczas uroczystości burmistrz Leszek Świder.
Pieśni legionowe wykonał pod pomnikiem chór Wniebogłosy, działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św Rodziny z Nazaretu, a wiersz ks. Mateusza Jeża „Do nowej Polski” wyrecytowała Dominika Macuga. Na zakończenie odsiewano hymn Polski.
Napisz komentarz
Komentarze