Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

76-latek z powiatu olkuskiego znęcał się nad córką i wnuczką

Koszmar przeżyły córka i 26-letnia wnuczka, które stały się ofiarą pijanego 76-latka. Mężczyzna znęcał się i stosował przemoc fizyczną wobec kobiet, a w rodzinie z powiatu olkuskiego była prowadzona procedura Niebieskiej Karty. Wobec seniora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego aresztu.
76-latek z powiatu olkuskiego znęcał się nad córką i wnuczką
Podziel się
Oceń

W miniony weekend, policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem o awanturach domowych, do których miało dochodzić u jednej z mieszkanek powiatu olkuskiego. Po otrzymaniu tej  informacji, oficer dyżurny natychmiast na miejsce wysłał patrol Policji. W domu mundurowi zastali pokrzywdzoną oraz jej córkę. 26-letnia kobieta była roztrzęsiona i zapłakana. Okazało się, że sprawcą awantury był jej 76-letni dziadek, który był pijany. - Jak ustalili policjanci, mężczyzna wszczął awanturę, podczas której uderzał pokrzywdzoną, dusił  ją i ubliżał. Policjanci ustalili również, że  w rodzinie była wcześniej prowadzona procedura Niebieskiej Karty gdyż mężczyzna stosował przemoc wobec swojej córki - informuje Komenda Powiatowa w Olkuszu. 

Po tej interwencji mężczyzna trafił do pomieszczenia dla zatrzymanych w olkuskiej komendzie. Następnie  sprawę 76-latka przejęli kryminalni. Na podstawie zebranych materiałów dowodowych, policjanci przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad wnuczką, do którego dopuszczał się on w ostatnim czasie, a także zarzut stosowania przemocy wobec córki. W niedzielę (18.06. br.) olkuski sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zastosował wobec podejrzanego tymczasowy  areszt na 2 miesiące.  W poniedziałek mężczyzna został przewieziony do zakładu karnego. Rodzina została objęta procedurą „Niebieskiej Karty”.

Jakie kroki podjąć w tak trudnej sytuacji?

Pamiętaj! Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich. Jest to przestępstwo znęcania ścigane z urzędu, za które grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Nie czekaj. Przerwij łańcuch przemocy! Apelujemy do pokrzywdzonych, aby w takich sytuacjach, jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy i złożyły zawiadomienie w tej sprawie. Aby zapobiec przemocy  konieczne są wielokierunkowe działania podejmowane przez odpowiednie służby. Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostaną z tym problemem same. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.  Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Każdy ma prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Ma prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń. Zgłoszenia o awanturach czy podejrzeniu stosowania przemocy mogą być również anonimowe.

- Dzwoniąc na numer alarmowy lub bezpośrednio do dyżurnego policji, nie trzeba wówczas podawać swoich danych osobowych. Wystarczy tylko informacja o tym, że za ścianą dochodzi do awantur. Policjanci nie zbagatelizują takiego sygnału i zweryfikują  niezwłocznie taką informację. Nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka! Dlatego kierujemy szczególnie  swój apel   do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Informując o przemocy w rodzinie lub bliskim otoczeniu swoją postawą dajemy siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. Takim zachowaniem możemy zapobiec ewentualnej tragedii - tłumaczą funkcjonariusze Policji.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama