Składki ZUS
Z pewnością składki ZUS 2025 mają ogromne znaczenie dla każdego, kto prowadzi własną firmę. Od czego zależy dostępność danego schematu opłacanych składek ZUS? Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze następujące kwestie:
- Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej
- Ukończenie okresu ulgi na start lub preferencji
- Wznowienie działalności gospodarczej i czas, jaki upłynął od jej zawieszenia
- Status emeryta
- Występowanie zbiegu tytułów ubezpieczeń
- Osiąganie wysokich przychodów i korzystanie ze składek od przychodu
Wszystko to wpływa na fakt, z jakiego schematu opłacanych składek ZUS może skorzystać przedsiębiorca. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Preferencyjne składki ZUS i ulga na start
Przedsiębiorca, który korzysta z ulgi na start, nie musi martwić się obowiązkiem ubezpieczeniowym społeczno-zdrowotnym. W efekcie rozliczane są składki ZUS w ograniczonej formie, poprzez opłacanie jedynie składek zdrowotnych. Sposoby wyliczania takiej składki i jej wysokość zależą głównie od dochodu i formy opodatkowania. Po zakończeniu okresu trwania ulgi na start, do dyspozycji mamy dwuletnią ulgę w opłacaniu składek. Podczas korzystania z preferencji, opłacamy pomniejszone składki za ubezpieczenia społeczne, a do wyliczeń stosuje się minimum 30% kwoty minimalnej pensji za pracę. Pamiętajmy o tym, że preferencja odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenia społeczne! Z kolei składkę zdrowotną opłacamy w jednakowej wysokości - nie ma znaczenia to, z jakim kodem tytułu ubezpieczenie doszło do zgłoszenia w ZUS-ie.
Mały ZUS Plus
Mały ZUS Plus to rozwiązanie dostępne dla przedsiębiorców, którzy w 2024 roku uzyskali przychód mniejszy niż 120 tysięcy złotych (przy prowadzeniu firmy przez 365 dni w ciągu roku). Okazuje się, że składki od dochodu opłacać może przedsiębiorca, który nie wykonuje prac na rzecz byłego pracodawcy, nie korzysta z preferencji lub ulgi na start, w poprzednim roku prowadził firmę przez co najmniej 60 dni oraz nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej i jest zwolniony z VAT. Zgłoszenie mogliśmy dokonać do końca stycznia tego roku, z pewnymi wyjątkami. Dotyczą one przypadków, w których kończy się okres trwania zawieszenia działalności lub dwuletniej ulgi dla nowych przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że ulga Mały ZUS Plus obowiązuje maksymalnie przez okres 36 miesięcy, a po tym czasie przechodzimy na zwykłe składki ZUS. Po upływie następnych dwóch lat można ponownie skorzystać z prawa do takiej ulgi.
Zwykłe składki - duży ZUS
Dla standardowych składek ZUS podstawą jest 60% prognozowanej płacy przeciętnej za miesiąc wykonywania pracy. Przedsiębiorca korzystający z takiego schematu jest objęty obowiązkiem ubezpieczeniowym zdrowotnym i społecznym. Co istotne, wysokość zdrowotnej składki obliczana jest tak samo, jak przy preferencyjnych składkach i jest ona niepodzielna (nie ma możliwości jej zmniejszania). Jakie są aktualne terminy opłacania składek do ZUS-u? Dla płatników z osobowością prawną (spółdzielnie, spółki z o.o., akcyjne, fundacje, stowarzyszenia) jest to do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a dla płatników opłacających składki za siebie i podmiotów bez osobowości prawnej (spółki cywilne, jawne, komandytowe, partnerskie, komandytowo-akcyjne) - do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozlicza płatników zgodnie z datą zaksięgowania płatności na indywidualnych kontach. Gdy składki opłacane są elektronicznie, wpłata może być uznana za terminową wtedy, gdy w nieprzekraczalnym terminie zapłaty dochodzi do obciążenia rachunku bankowego płatnika składek (ta kwestia została określona w przepisach prawnych).