Polacy w Rzymie: "Polskie miasto" na jeden dzień
Rzym nazywano wtedy "polskim miastem". Polscy pielgrzymi przybyli różnymi środkami transportu – samolotami, pociągami, autokarami, a nawet prywatnymi samochodami. W dniu pogrzebu specjalne wydanie "Gazety Wyborczej" ukazało się jako dodatek do rzymskiej "La Repubblica", z pozdrowieniami od burmistrza Rzymu: "Polacy, witajcie!".
Symbolika ceremonii: Ewangelia zamknięta przez wiatr
Msza pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 10:00. Na cyprysowej trumnie papieża położono księgę Ewangelii, której strony przewracał silny wiatr, aż w końcu ją zamknął. Kardynał Joseph Ratzinger w homilii podkreślił duchową ofiarność Jana Pawła II: "Ojciec Święty stał się kapłanem aż do końca".
Santo Subito: Początek drogi do świętości
Podczas ceremonii pojawiły się transparenty z hasłem "Santo subito", wyrażające pragnienie natychmiastowej kanonizacji papieża. Już miesiąc później Benedykt XVI wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, który zakończył się wyniesieniem Jana Pawła II na ołtarze w rekordowym czasie.
Dziedzictwo Jana Pawła II: Przesłanie pokoju i nadziei
Dwadzieścia lat po śmierci papieża jego nauki pozostają aktualne. Kardynał Pietro Parolin podczas rocznicowej mszy przypomniał jego słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Jan Paweł II był nie tylko liderem duchowym, ale także orędownikiem pokoju i obrońcą ludzkiej godności.
Napisz komentarz
Komentarze