Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Emaus, Siuda Baba i Pucheroki: Barwne zwyczaje wielkanocne w Małopolsce.

Małopolska to region, który zachwyca bogactwem wielkanocnych tradycji, łączących religijne obrzędy z barwnymi zwyczajami ludowymi. Wielkanoc w Krakowie i okolicach to czas pełen wydarzeń, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. W artykule przedstawiamy najciekawsze zwyczaje, takie jak jarmark Emaus oraz obrzęd Siuda Baba, które są unikalne dla tego regionu.
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

Autor: Flickr

Źródło: https://www.flickr.com/photos/misiek/4471993599/

Podziel się
Oceń

Emaus – tradycyjny odpust wielkanocny

Emaus to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji wielkanocnych w Krakowie. Odbywa się w poniedziałek wielkanocny w malowniczym Zwierzyńcu, w pobliżu klasztoru Norbertanek. Historia tego odpustu sięga średniowiecza, a jego nazwa pochodzi od biblijnej miejscowości Emmaus, do której zmierzał zmartwychwstały Chrystus.

Na ulicach takich jak Kościuszki czy Św. Bronisławy pojawiają się liczne stragany oferujące rękodzieło, drewniane zabawki, piernikowe serca oraz tradycyjne ozdoby. Dzieci mogą korzystać z karuzeli i strzelnic sportowych, a dorośli podziwiać wystawy lokalnego rękodzieła. Szczególnym symbolem Emaus są "drzewka Emaus" – kolorowe gałęzie ozdobione ptaszkami i liśćmi, które nawiązują do dawnych tradycji lokalnych rzemieślników.

Siuda Baba – ludowy obrzęd z Wieliczki i Lednicy Górnej

Siuda Baba to niezwykły zwyczaj obchodzony w poniedziałek wielkanocny w miejscowościach wokół Krakowa, takich jak Lednica Górna czy Wieliczka. Postać Siuda Baby to mężczyzna przebrany za zaniedbaną kobietę z twarzą pokrytą sadzą. Towarzyszy mu grupa młodych mężczyzn ubranych w stroje krakowskie oraz postać "Cygan", który dzierży bat.

Siuda Baba odwiedza domy, smarując sadzą twarze młodych kobiet – według lokalnych wierzeń przynosi to szczęście i wróży szybkie zamążpójście. Obrzęd ten wywodzi się z przedchrześcijańskich rytuałów słowiańskich związanych z pożegnaniem zimy i początkiem wiosny.

Pucheroki – zanikający zwyczaj Niedzieli Palmowej

Pucheroki to tradycja sięgająca czasów średniowiecznych, która obecnie jest kultywowana w niektórych wsiach podkrakowskich, takich jak Bibice, Zielonki czy Trojanowice. W Niedzielę Palmową młodzi chłopcy, ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, z twarzami pomalowanymi sadzą oraz stożkowatymi czapkami z kolorowej bibuły, odwiedzają domy mieszkańców. W rękach trzymają koszyki na datki oraz drewniane młotki ozdobione bibułą.

Chłopcy wygłaszają rymowane oracje, które łączą elementy dawnych pieśni wielkopostnych i dialogów katechetycznych. W zamian za życzenia otrzymują jajka, słodycze lub drobne datki. Zwyczaj ten jest unikalny dla Małopolski i stanowi ciekawą mieszankę tradycji chrześcijańskich oraz ludowych.

Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana słynie z organizowanego co roku konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. W Niedzielę Palmową na rynku przed kościołem św. Szymona prezentowane są imponujące palmy, które mogą osiągać nawet ponad 30 metrów wysokości. Są one wykonane z gałązek wierzbowych, bazi, suszonych roślin oraz ozdób z bibuły.

Palmy są symbolem życia i Zmartwychwstania, a ich poświęcenie przynosi błogosławieństwo oraz ochronę przed złem. Konkurs przyciąga zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów, którzy podziwiają kunszt wykonania tych wyjątkowych dzieł sztuki ludowej.

Wielkanoc w Małopolsce to okazja do odkrycia bogactwa tradycji i obrzędów, które są unikalne dla tego regionu. Od barwnych procesji i konkursów palm wielkanocnych po zabawne zwyczaje takie jak Pucheroki czy Siuda Baba – każdy znajdzie coś dla siebie. Te wydarzenia pozwalają poczuć ducha dawnych czasów i cieszyć się atmosferą świąt pełnych radości oraz refleksji.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama