Destylarnie whisky – podstawowe informacje
Whisky słodowa jest obecnie wytwarzana w setkach mniejszych lub większych destylarni rozsianych głównie na wyspach brytyjskich (Szkocja). Niemal codziennie powstają nowe zakłady co jest spowodowane tym, że obecnie na świecie trwa prawdziwy boom na whisky. Na rozwój przemysłu gorzelniczego wpływa wiele czynników, które sprawiają, że pewne miejsca są wręcz nasycone gorzelniami (dolina rzeki Spey), a w innych nie znajdziemy ich prawie wcale. Na lokalizację wpływ ma dostęp do odpowiedniej wody oraz jęczmienia. Na przestrzeni lat gorzelnictwo przeszło wiele perturbacji (prohibicja w USA, wojna handlowa z Wielką Brytanią, wojny światowe), jednakże przetrwało i obecnie raczfy nasze podniebienia szeroką gamą wysokiej jakości produktów, które zachwycają nas swoim smakiem i aromatem.
Destylarnia Old Bushmills
Destylarnia Old Bushmills leży obok nazwa o tej samej nazwie i jest najbardziej na północ wysuniętą destylarnią w Irlandii. Nazwa pochodzi od rzeki Bush, która podobno jest świetnym miejscem na wypad na ryby. Dlaczego destylarnia ta jest tak ciekawym miejscem i zasługuje na wzmiankę? To proste, destylarnię Old Bushmills uważa się za najstarszą na świecie. Według różnych podań, początki destylowania whisky tym miejscu datuje się na rok 1276. Innymi słowy Irlandczycy produkowali whisky na długo przed dniem kiedy Jagiełło pokonał krzyżaków pod Grunwaldem. W 1608 roku Sir Thomas Phillipps otrzymał licencję na produkcję alkoholu od samego króla Jakuba I Stuarta a destylarnia Bushmills została ostatecznie utworzona w roku 1784 za sprawą Hugh Andersona. Niektórzy eksperci twierdzą, że to Middleton jest najstarszą destylarnią świata, jednak Old Bushmills jako jedyna działa nieprzerwanie od początku swojego istnienia. A co to oznacza dla nas, koneserów? Cóż, najważniejsze jest to, że Bushmills to jedyna destylarnia, która wyznaje zasadę „grain to Glass” czyli całość produkcji ma miejsce w destylarni, a alkohole te cechuje roślinny i lekki smak. Flagowe produkty tej firmy to: Bushmills original, Bushmills 10 yo Single Malt oraz Bushmills 21 yo.
Destylarnia New Midleton – miejsce gdzie powstają największe marki whisky
New Midleton Distillery to jedna z najbardziej znanych na świecie destylarni alkoholu, która obecnie należy do Pernod Ricard. Wprawdzie jest ona nowoczesna i bardzo młoda, ale za jej historią stoi wiele pokoleń wprawionych gorzelników. Powstała ona obok starej The Old Midleton Distillery która przestała działać w roku 1975. Budowa nowej destylarni była wynikiem fuzji z roku 1966 w której wzięli udział John Power & Son, John Jameson & Son oraz Cork Distiller Company (który był właścicielem starej Midleton). Obecnie w destylarni znajdują się trzy duże alembiki oraz trzy kolumny, które wykorzystywane w różnych kombinacjach pozwalają na tworzenie rozmaitych rodzajów whisky, chociaż najbardziej popularną wciąż pozostaje Jameson. Najlepiej sprzedająca się whisky na świecie powstaje właśnie w New Midleton Distillery. Whisky Jameson można nabyć w takich wersjach jak: Jameson Irish Whisky, Jameson 12 Year Old Special Reserve, Jameson Gold Reserve czy Jameson Signature Reserve. Ponadto w destylarni New Midleton produkuje się również takie whisky jak Powers, Paddy, Redbreast czy Tullamore Dew.
Zobacz jak wygląda degustacja whisky w salonie BlackBeard: https://blackbeard.com.pl/jak-wyglada-degustacja-whisky/.
Jeśli szukasz miejsca na organizację spotkania firmowego, urodzin, czy wynajęcia sali na inną okazję skontaktuj się z nami: https://blackbeard.com.pl/miejsce-do-wynajecia/
Twórca salonu BlackBeard - Tomasz Krzyk jest również pomysłodawcą i autorem Rum Love Festiwal - Najbardziej Aromatycznego Festiwalu w Polsce: https://rumlovefestiwal.com/pl/o-rum-love-festiwal/
Napisz komentarz
Komentarze