W trakcie długiego weekendu majowego, funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie (MUCS) zatrzymali na krakowskim lotnisku dwoje pasażerów podróżujących z Aten, którzy w bagażach nielegalnie przewozili do Polski papierosy bez polskich znaków akcyzy.
W bagażu rejestrowanym mężczyzny lecącego przez Kraków do Łotwy, wykryto ponad 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Tym samym rejsem podróżowała kobieta, która była w drodze do Ukrainy. W nadanej przez nią walizce funkcjonariusze znaleźli 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Papierosy były przewożone w celach zarobkowych.
Straty budżetu państwa z tytułu należności podatkowych mogły wynieść około 49 tys. zł.
Szczegółowe kontrole bagaży
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolują przepływ towarów i ludzi przez granice międzynarodowe w celu zapewnienia przestrzegania przepisów celnych, podatkowych i bezpieczeństwa państwowego. Regularnie sprawdzają bagaże, aby upewnić się, że osoby przekraczające granice nie przewożą nielegalnych lub niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: podrabiane leki, narkotyki, broń, materiały wybuchowe... Dbają o kwestie finansowe – pobór cła i podatków oraz kontrolują, czy przemieszczane towary nie wymagają zezwoleń lub specjalnej dokumentacji.
Podróżnym może błędnie wydawać się, że kiedy przemieszczają się między krajami UE, ich bagaże nie są kontrolowane przez Służbę Celno-Skarbową, jak bagaże podróżnych spoza UE. To mit. Kontrolujemy bagaże podręczne i rejestrowane. Nieważne, czy walizka przyjechała do nas z Aten, czy z Chicago. Bagaże sprawdzamy, między innymi, przy pomocy skanerów rentgenowskich. Często obwąchuje je też specjalnie wyszkolony pies służbowy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że w środku znajdują się przedmioty niebezpieczne lub nielegalne, otwieramy je w celu weryfikacji. – mówi Anna Miłosz, Kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.
Dozwolone limity
W przypadku wyrobów tytoniowych dozwolona ilość, z którą można podróżować do Polski różni się ze względu na wybrany środek transportu oraz to skąd przyjeżdżamy. Gdy podróżujemy spoza terenu Unii Europejskiej, wówczas:
- Drogą inną niż morską i lądową wolno nam wwieźć do kraju 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu.
- Jeśli wybierzemy transport morski lub lotniczy, limity są wyższe i wynoszą odpowiednio 200 szt. papierosów lub 100 szt. cygaretek lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu.
Inne limity obowiązują, gdy przejeżdżamy do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej. Wtedy możemy ze sobą zabrać 800 szt. papierosów lub 400 szt. cygaretek lub 200 szt. cygar lub 1 kg tytoniu.
Napisz komentarz
Komentarze