Jakie dokumenty potrzebujemy do notariusza – portalenieruchomosci.pl
Zanim udamy się do notariusza, aby podpisać akt notarialny sprzedaży domu, działki, lokalu lub mieszkania, trzeba przygotować dokumenty i informacje niezbędne do zawarcia umowy. Żeby dobrze się do tego przygotować, warto przed tym, zanim znajdziemy klienta na naszą nieruchomość, udać się lub zadzwonić do kancelarii notarialnej celem uzyskania szczegółowych informacji, jakie dokumenty są wymagane do aktu notarialnego.
W materiale tym spróbujemy podpowiedzieć, na przykładzie sprzedaży działki, jakie podstawowe dokumenty i dane potrzebne będą do podpisania umowy sprzedaży działki budowlanej.
Zacznijmy od znalezienia klienta
Podczas procesu sprzedaży naszej działki budowlanej, najczęściej w pierwszej kolejności, myślimy o znalezieniu klienta. To rzeczywiście ważne, ale zanim to zrobimy, powinniśmy zacząć od zebrania podstawowych oryginalnych dokumentów, które sprecyzują wiarygodnie cechy naszej działki, jej funkcje i status, na które będzie się powoływał notariusz.
Co w związku z tym należy dla naszej działki zamówić? Do podstawowych dokumentów należą:
1/ zaświadczenie z urzędu gminy/miasta o przeznaczeniu działki w planie zagospodarowania przestrzennego;
2/ zaświadczenie ze starostwa powiatowego o lasach (objęcia działki uproszczonym planem urządzenia lasu);
3/ wypis z rejestru gruntów ze starostwa powiatowego;
Te trzy, podstawowe dokumenty, uzyskamy dość łatwo. Zaświadczenia musi wydać urząd w terminie 7 dni od złożenia wniosku, a wypis z rejestru gruntów najczęściej otrzymamy od ręki. Aby przyspieszyć proces, wszystkie dokumenty możemy zamówić w urzędach drogą elektroniczną.
Jesteśmy gotowi do zamieszczenia ogłoszenia w Internecie
Mając już dokumenty, a tym samym podstawową wiedzę na temat działki, możemy zacząć poszukiwanie klienta na naszą działkę budowlaną. Gdzie go szukać? W tych czasach to już oczywiste – w Internecie. Najlepiej to zrobić samodzielnie, poprzez dodanie ogłoszenia w portalu ogłoszeniowym, a najlepiej w kilku. Proponujemy w tym celu wybrać serwis portalenieruchomosci.pl, który umożliwi nam dodanie ogłoszenia jednocześnie do aż 153 portali ogłoszeniowych branży nieruchomości. To znane portale polskie i zagraniczne. Do najbardziej znanych należą: gratka.pl, nieruchomości-online.pl, homla.pl, takidom.pl, klikmapa.pl, morizon.pl, domiporta.pl, domy.pl, mitula.pl, szybko.pl, monitorurzedowy.pl, tabelaofert.pl i wiele innych.
Dzięki ogromnej ilości portali, na których pojawi się ogłoszenie, nie powinniśmy mieś problemu z dotarciem do potencjalnych klientów i sprzedażą działki. Szczegóły znajdziemy w zakładce portalu– „Jak to działa?”
Mamy już klienta i idziemy do notariusza
No i jesteśmy na etapie, że mamy już podstawowe dokumenty, mamy klienta i … teraz udajemy się do kancelarii notarialnej żeby sfinalizować transakcję kupna – sprzedaży. Notariusz poprosi nas z pewnością o dowody osobiste, informację o adresie zamieszkania i korespondencji, a także czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy stano wolnego, czy mamy rozdzielność majątkową lub czy łączy nas wspólnota majątkowa małżeńska. Oprócz tego Kancelaria poprosi nas o nr księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży oraz akt notarialny nabycia nieruchomości przez dotychczasowego właściciela działki.
Czasami notariusz może poprosić o dodatkowe dokumenty lub informacje, jeśli będzie tego wymagał przepis prawa lub inne okoliczności wynikające z zapisów księgi wieczystej.
Zawarcie aktu notarialnego kończy proces sprzedaży i stanowi podstawę zmiany właściciela. Cena za nieruchomość wpłacana jest właścicielowi gotówką lub przelewem na konto. Koszty aktu notarialnego i należny podatek, co do zasady pokrywa nabywca nieruchomości.
Przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi następuje w dniu zawarcia umowy notarialnej.
Napisz komentarz
Komentarze