Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu oraz Firmą Blach Bud z Chochołowa organizuje w dniach 17-20 sierpnia 2023r. w Chochołowie IV Międzynarodowe Targi Cieśli Chochołów 2023 oraz Ciesielskie Śpasy. Chochołów jako miejsce organizacji wystawy został wybrany nieprzypadkowo. Jest to miejscowość unikatowa oraz wyjątkowa zarówno ze względu na położenie jak również na swoją historię i wygląd. Miejscowość wpisana jest na listę UNESCO jako zabytek klasy zerowej. Jest to jedyny żywy skansen w Europie charakteryzujący się stylową architekturą i budownictwem zrębowym. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się ośrodku sportowym „Na Kamieńcu”.
Czy wystawa to ciekawa propozycja na wakacyjną rozrywkę?
Jak najbardziej. W trakcie 4 – dniowej wystawy będą miały miejsce pokazy cieśli i zawodów związanych z tradycyjnym budownictwem regionalnym – m. in. robienie gontów (tradycyjne pokrycie dachowe), pokaz mszenia ścian, kowalstwo. Widowiskiem będzie pokaz rzeźbiarzy, którzy będą pilarkami spalinowymi rzeźbić w dużych kłodach drewna. Na żywo można będzie zobaczyć pokaz składania płazów i ścian domu drewnianego. Wydarzenie ma za zadanie upowszechnienie wśród mieszkańców i turystów wiedzy na temat drewnianego budownictwa regionalnego. Będzie to pokazane w bardzo atrakcyjnej formie gdzie można przyjść, dotknąć, zobaczyć na żywo a i przy okazji miło spędzić czas. Do zobaczenia będą również nowoczesne maszyny i narzędzia, które są wykorzystywane w budownictwie. Można będzie podpatrzyć nowinki technologiczne i może samemu skorzystać z oferty firm prezentowanych na Targach.
Czy ciesielstwo jest popularnym zawodem?
Podhale można powiedzieć jest zagłębiem ciesielskim ale coraz trudniej jest o chętnych do wykonywana tego zawodu. Wystawa ma za zadanie również promocję zawodu cieśli. Dzisiejsze ciesielstwo wygląda zdecydowanie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Rozwijają się technologie obróbki drewna, dostęp do nowoczesnych maszyn jest nieograniczony, technologie wykańczania czy wyposażenia drewnianego domu również oferują nieograniczone możliwości. Wystawa ma przypomnieć jak się dawno budowało, jakim sprzętem i technologiami dysponowali ówcześni majstrowie. Tym bardziej wystawa jest atrakcyjna, że można będzie na żywo zobaczyć stare sprzęty i techniki. Nie wszystko da się wykonać maszynami. Jest to nasze dziedzictwo i bogactwo kulturowe, o które trzeba dbać i je pielęgnować.
Śpasy to też konkursy?
Oczywiście śpasy to dobra zabawa połączona z rywalizacją. Już teraz zapraszam cieśli i ekipy ciesielskie do wzięcia udziału w konkursach i zawodach. W sobotę odbędą się Mistrzostwa Cieśli i Msorzy. Konkursy dla cieśli będą polegały na wykonywaniu węgłów – tradycyjnych elementów domu góralskiego. Jury w skład którego wchodzą m. in. Jan Łaś – profesor Politechniki Krakowskiej, Józef Bukowski – znakomity snycerz, mistrz stolarski, wieloletni nauczyciel zawodu w „budowlance” w Zakopanem oraz majstrzy od ekip ciesielskich. Będą oni oceniać dokładność oraz czas wykonania węgła. Dodatkową atrakcją będzie to, że do wykonania węgła można będzie użyć sprzętu tradycyjnego – siekiera, dłuto, piła (nie spalinowa), za to będą dodatkowe punkty. Również odbędzie się konkurs dla „msorzy”. Oceniany będzie styl wykonania, zastosowane wzornictwo jak również długość szpary w płazach jaka została „zamszona” w określonym czasie. Dla uczesników Mistrzostw przewidziano cenne nagrody w postaci pilarek spalinowych, siekier oraz dłut wykonanych przez mistrza kowalskiego jak również wiele innych nagród rzeczowych. Ogólnie nie powinno zabraknąć dobrej zabawy zarówno dla widzów jak i uczestników.
Serdecznie wszystkich zapraszam do Chochołowa.
Napisz komentarz
Komentarze