Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Pijany kierowca stracił pojazd w powiecie nowotarskim

62-latek na terenie gminy Nowy Targ wsiadł za kierownicę swojego pojazdu mając 1,6 promila alkoholu oraz nie posiadając uprawnień. Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałkowe południe przez funkcjonariuszy nowotarskiej drogówki i wedle nowych przepisów stracił swój pojazd. O dalszym losie pijanego kierowcy zadecyduje sąd.
Na zdjęciu samochód na lawecie, który stracił pijany kierowca na terenie gminy Nowy Targ
Na zdjęciu samochód na lawecie, który stracił pijany kierowca na terenie gminy Nowy Targ

Autor: KPP w Nowym Targu

Podziel się
Oceń

W poniedziałkowe południe policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu na terenie jednej z miejscowości gminy Nowy Targ zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Opel. Za kierownicą auta siedział 62-letni mężczyzna. 

- Podczas kontroli i po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien był kierować pojazdem z powodu braku uprawnień. Za to wykroczenie grożą już bardzo surowe konsekwencje. Jednak to był dopiero początek problemów 62-latka.  Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji i zgodnie z nowymi przepisami prawa stracił on swojego opla. Policjanci odholowali pojazd na parking strzeżony - mówi podkom. Dorota Garbacz, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. 

Mężczyzna za popełnione przestępstwo i wykroczenie będzie odpowiadał teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem bez uprawnień, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości, grozi grzywna i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca. Pojazd można stracić w przypadku:

    * Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości  co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem środka odurzającego
    * Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego
      - znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
      - w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy
      - w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.
    * W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje. W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.


Napisz komentarz
Komentarze
W KINACH OD 12 KWIETNIA
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama