Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama

Przegrana walka o życie mężczyzny na Orawie. Śmigłowiec LPR w akcji [FOTO, FILM]

W sobotę 4 stycznia około godziny 17:13, do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o nagłym zatrzymaniu krążenia u jednego z mieszkańców miejscowości Kiczory na Orawie. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano wszystkie dostępne siły i środki.
Przegrana walka o życie mężczyzny na Orawie. Śmigłowiec LPR w akcji [FOTO, FILM]

Autor: Małopolska Alarmowo

Podziel się
Oceń

Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczorach, wsparci przez drużynę z KSRG Lipnica Wielka – Centrum. Do akcji włączono również Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Równolegle na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego z Wróblówki oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ratownicy medyczni podjęli natychmiastową reanimację, stosując wszelkie dostępne środki. Niestety, pomimo długotrwałych i intensywnych działań, nie udało się przywrócić funkcji życiowych poszkodowanego. Lekarz stwierdził zgon na miejscu zdarzenia.

Nagłe zatrzymanie krążenia – jak ratować życie?

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to poważne zagrożenie życia, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Charakteryzuje się nagłym ustąpieniem tętna i oddechu. Szybka reakcja i rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) znacząco zwiększają szanse na przeżycie poszkodowanego.

Jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia?

  • Brak przytomności: Osoba nie reaguje na żadne bodźce.

  • Brak oddechu: Klatka piersiowa się nie unosi, nie słychać odgłosów oddychania.

  • Brak tętna: Nie można wyczuć tętna na szyi lub nadgarstku.

Co zrobić w przypadku nagłego zatrzymania krążenia?

  1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia: Upewnij się, że zarówno Ty, jak i poszkodowany jesteście bezpieczni.

  2. Zawołaj o pomoc: Poproś osoby w pobliżu o wezwanie pogotowia ratunkowego pod numer 112.

  3. Sprawdź przytomność: Zapytaj głośno i potrząśnij lekko poszkodowanym.

  4. Udrożnij drogi oddechowe: Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu i unieś podbródek.

  5. Sprawdź oddech: Przyłóż swoje ucho blisko ust i nosa poszkodowanego, jednocześnie obserwując, czy jego klatka piersiowa się unosi.

  6. Rozpocznij RKO:

    • Uciskanie klatki piersiowej: Ułóż dłonie jedną na drugiej na środku klatki piersiowej poszkodowanego i uciskaj mocno i szybko, z częstotliwością około 100-120 uciśnięć na minutę. Głębokość uciśnięć powinna wynosić około 5-6 cm.

    • Oddechy ratunkowe: Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej wykonaj 2 oddechy ratunkowe, zaciągając powietrze do swoich płuc i wdmuchując je do ust poszkodowanego.

  7. Kontynuuj RKO: Nie przerywaj resuscytacji do czasu przyjazdu służb ratunkowych lub aż poszkodowany odzyska przytomność i zacznie oddychać samodzielnie.

Dlaczego tak ważne jest szybkie działanie?

  • Mózg jest wrażliwy na brak tlenu: Każda minuta bez tlenu powoduje nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

  • RKO zwiększa szanse na przeżycie: Im szybciej rozpocznie się RKO, tym większe są szanse na przywrócenie funkcji życiowych.

Naucz się RKO!

Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy. Kursy RKO są dostępne dla wszystkich i warto z nich skorzystać. Wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności mogą uratować komuś życie.


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama