Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Krakowski szpital pod lupą sądu! Kulisy śmiertelnego eksperymentu

W Krakowie zapadł przełomowy wyrok w sprawie największego eksperymentu medycznego w Polsce z wykorzystaniem robota da Vinci. Sąd administracyjny uznał, że szpital na Klinach naruszył zbiorowe prawa pacjentów. To finał sprawy, którą nagłośnili dziennikarze Wirtualnej Polski. Ich śledztwo ujawniło szokujące kulisy i tragiczne konsekwencje – śmierć pacjentki, która nie powinna być zakwalifikowana do innowacyjnej operacji.
Robot chirurgiczny da Vinci
Robot chirurgiczny da Vinci

Autor: Fort Belvoir Community

Źródło: https://www.flickr.com/photos/belvoirhospital/7308170724

Podziel się
Oceń

Tragiczny finał eksperymentu: jak doszło do śmierci pacjentki?

Wszystko zaczęło się od operacji Magdaleny Kaczmarczyk. Kobieta z zaawansowanym nowotworem szyjki macicy została zakwalifikowana do zabiegu przy użyciu robota da Vinci. Zdaniem ekspertów, nie przeprowadzono wymaganych badań obrazowych, a lekarz prowadzący – prof. Kazimierz P. – nie wykrył stopnia zaawansowania choroby. Po operacji doszło do ciężkich powikłań, a pacjentka zmarła. Prokuratura skierowała przeciwko lekarzowi akt oskarżenia za narażenie życia i nieumyślne spowodowanie śmierci.

Eksperyment trwał mimo tragedii – reakcja państwa po publikacji WP

Dziennikarskie śledztwo Wirtualnej Polski ujawniło, że mimo śmierci pacjentki i poważnych powikłań, szpital nie przerwał eksperymentu i nie wyjaśnił okoliczności tragedii. Dopiero po publikacji reportażu zareagowały Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta, który uznał, że kontynuowanie badań naruszało prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością. Sąd w Warszawie w pełni poparł to stanowisko, oddalając skargę szpitala.

Szpital odpiera zarzuty, rodzina walczy o sprawiedliwość

Władze szpitala nie zgadzają się z decyzją sądu i zapowiadają dalszą walkę prawną. Twierdzą, że działania były zgodne z protokołem, a pacjentka otrzymała odpowiednią opiekę. Tymczasem rodzina Magdaleny Kaczmarczyk podkreśla, że wyrok sądu to potwierdzenie, iż warto walczyć o prawdę i bezpieczeństwo pacjentów. „To nie jest historia tylko naszej mamy” – mówi córka zmarłej, Natalia Kaczmarczyk.

Komentarz ekspertów: ryzyko i kontrowersje wokół operacji robotycznych

Eksperci, w tym krajowy konsultant ds. ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński, podkreślają, że operacje raka szyjki macicy przy użyciu robota mogą wiązać się z większym ryzykiem nawrotów i gorszymi wynikami niż tradycyjne metody. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej już wcześniej ostrzegało przed stosowaniem tej technologii w zaawansowanych przypadkach.

Przełomowy wyrok i nowe standardy bezpieczeństwa

Wyrok sądu to ważny sygnał dla całego środowiska medycznego – eksperymenty z nowymi technologiami muszą być prowadzone z najwyższą starannością i troską o pacjentów. Sprawa opisana przez dziennikarzy Wirtualnej Polski pokazuje, jak kluczowa jest rola mediów w ujawnianiu nieprawidłowości i wywieraniu presji na instytucje państwowe.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama