List Dyrektora Zespołu Szkół Uzdrowiskowych mgr. Krystiana Mordarskiego
Słońce zachodzi nad Miastem Dzieci Świata. List otwarty do Władz Rabki-Zdroju
Szanowny Pan
Leszek Świder Burmistrz Rabki-Zdroju
Szanowna Rado Miasta Rabki-Zdroju
Zachody słońca bywają piękne i miło się je ogląda. Na fotografiach przypominają nam o mile spędzonym w danym miejscu czasie, wywołują wspomnienia i nostalgię. Są jednak kojarzone z czymś, co się właśnie kończy i bezpowrotnie przemija.
Bardzo poruszyła mnie wiadomość, którą zakomunikował Pan Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu na spotkaniu online z dyrektorami szkół noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu w dniu 6 lutego 2023 r., że Muzeum Orderu Uśmiechu, które znajduje się w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju zostanie przeniesione do Głuchołazów – Mieście Orderu Uśmiechu.
O tym fakcie poinformowałem opinię publiczną na stronie Facebooka „Rabka Moje Miasto”, a wcześniej „na gorąco” w godzinach przedpołudniowych w rozmowie telefonicznej Burmistrza Rabki-Zdroju Pana Leszka Świdra. Zwróciłem się do niego z apelem o interwencję i pomoc w ratowaniu tak identyfikowanego z Rabką-Zdrój symbolu.
Muzeum, które funkcjonuje od 1996 r., będące pod opieką prywatnych osób – Pani Wandy Wiechy – Kawalera Orderu Uśmiechu i jej syna Piotra Wiechy jest jedną z atrakcji wskazywanych przez stronę informacji turystycznej miasta, link: https://it.rabka.pl/index.php/using-joomla/muzea-i-galerie/muzeum-orderu-usmiechu Świadczy to zatem o tym, że biuro promocji dba o dobry wizerunek miasta i traktuje tradycję Orderu Uśmiechu jako istotny element identyfikacji Rabki-Zdroju. Trudno w takim razie zrozumieć fakt, że władze miasta ignorowały prowadzone od kilku lat rozmowy dotyczące zmiany lokalizacji muzeum. Należy zauważyć, że ulokowanie muzeum na terenie Rabkolandu jest niefortunne, dostępne tylko dla osób korzystających z innych atrakcji, i to tylko w sezonie od późnej wiosny do jesieni. Propozycja przeniesienia ekspozycji do willi „Pod Aniołem” jest bardzo atrakcyjna, ale obecnie trwają tam prace remontowe i odbudowa po pożarze. Tak więc czasu nie ma i pomysłu na obecną chwilę brak.
Jako Dyrektor Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce w którego skład wchodzi Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu jestem opisywanym faktem bardzo zasmucony. Muzeum pełni bardzo ważną rolę edukacyjną i kulturalną. Promuje uniwersalne wartości i prezentuje godne do naśladownictwa postawy społeczne reprezentowane przez wyróżnione przez dzieci osoby. Jest symbolem wartości pedagogicznych wypływających z dorobku wybitnego Janusza Korczaka. Jest także symbolem Miasta Dzieci Świata, który to tytuł został Rabce-Zdroju zgodnie przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego w dniu 1 czerwca 1996 roku, jako dowód uznania za pracę na rzecz dzieci, podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu.
W bieżącym roku w czerwcu nasza szkoła obchodzić będzie pięciolecie nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu, a muzeum ma być jednym z istotnych miejsc spotkań i prezentacji podczas obchodów jubileuszu.
Apeluję o poczynienie wszelkich działań mających na celu utrzymania w naszym mieście tak istotnej wizerunkowo placówki. Wszystko jest jeszcze możliwe, choć eksponaty są już podobno gotowe do transportu.
Jeżeli nie widzą Państwo rozwiązania tej trudnej sytuacji, to proponuję, aby tymczasowo (do czasu ukończenia remontu willi „Pod Aniołem”) przenieść muzeum do innej lokalizacji i widzę tu następujące rozwiązania:
- zaproponować Parafii Św. Marii Magdaleny użyczenie lokalu dawnego Teatru Lalek „Rabcio”,
- lub zaproponować użyczenie pustego budynku szkoły przy Oddziale Terenowym Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju (nasze Liceum zostało z tego budynku w czerwcu 2022 r. przeniesione na ul. Słowackiego),
- lub w przypadku, gdyby nie udało się uratować naszego muzeum, pomyśleć o stworzeniu nowej ekspozycji, ukazującej sylwetki i dorobek rabczańskich Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Jestem przekonany, że mój apel jest także głosem wszystkich mających na celu dobro naszego miasta Rabczan. Jestem także pełen wiary, że nad Miastem Dzieci Świata zawsze będzie świecić (jak w naszym pięknym herbie), a nie zachodzić słońce.
Z poważaniem
Krystian Mordarski
Dyrektor
Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce
w skład którego wchodzi
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
List burmistrza Leszka Świdra
Sz.P. Marek Michalak
Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu
Dotyczy: przeniesienia muzeum Orderu Uśmiechu
Burmistrz Rabki-Zdroju zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości pozostawienia Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce-Zdroju.
Jak można przeczytać na stronie www.orderusmiechu.pl: „Kiedy w 1996 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła zwołać I Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu, na jego miejsce wybrała Rabkę. Rabka, znana jako uzdrowisko dziecięce już od końca XIX wieku, została jednocześnie zgłoszona przez Kapitułę do Wojewody Nowosądeckiego z wnioskiem o nadanie jej tytułu "Miasto Dzieci Świata". Zlot Kawalerów w Rabce odbył się w dniach 1–2 czerwca 1996 roku. Wówczas to, w budynku Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji przy ulicy Dietla 2, zainaugurowano działalność Muzeum Orderu Uśmiechu. Uroczystego otwarcia dokonała Jolanta Kwaśniewska, żona ówczesnego prezydenta oraz Cezary Leżeński, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Rok później Kawalerowie Orderu ponownie zjechali do Rabki na swój II Światowy Zlot. Nieco wcześniej muzeum znalazło swą nową siedzibę w Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Sądeckiej. W uroczystościach wziął udział ówczesny premier, Włodzimierz Cimoszewicz. Wiosną 2003 roku, z okazji jubileuszu 35-lecia Orderu, muzeum przeniesiono do specjalnie w tym celu wzniesionego drewnianego budynku na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Rabkoland". Otwarcia dokonali Rzecznik Praw Dziecka, Paweł Jaros oraz Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Cezary Leżeński“.
W czerwcu 2018 r. odbyły się w Rabce-Zdroju uroczystości 50-lecia Orderu Uśmiechu. Następnie nastąpiło oficjalne nadanie Uzdrowiskowej Szkole Podstawowej w Rabce-Zdroju imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Obchodom towarzyszył cykl działań dydaktyczno-wychowawczych mających na celu promocję idei Orderu Uśmiechu oraz prezentację wybranych patronów jako wzorów szlachetnych postaw dla dzieci i młodzieży. Ponadto ważnym punktem była uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej dedykowanej Kawalerom Orderu Uśmiechu. Podczas uroczystości z okazji 50-lecia Orderu Uśmiechu Marek Michalak odznaczył medalem Rzecznika Praw Dziecka miasto Rabka-Zdrój - Miasto Dzieci Świata - oraz Rabkoland, w którym mieści się Muzeum Orderu Uśmiechu.
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na swoim jesienno-zimowym posiedzeniu w 2022 r. rozpatrzyła wnioski złożone przez dzieci z całego świata o uhonorowanie ich wyjątkowych przyjaciół najsłoneczniejszym z odznaczeń, jedynym międzynarodowym medalem przyznawanym osobom dorosłym na wniosek wyłącznie dzieci. Na ich wniosek postanowiła włączyć do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu Andrzeja Pogorzelskiego z Rabki-Zdroju, lekarza pediatrę, specjalistę pneumologii dziecięcej, związanego z Kliniką Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, dr hab. n. medycznych. W czerwcu 2023 r., podczas obchodów 70-lecia nadania Rabce praw miejskich, zaplanowana jest uroczystość nadania odznaczenia doktorowi.
Nie możemy pominąć faktu, iż w gronie osób, którym nadano zaszczytny tytuł Kawalera lub Damy Orderu Uśmiechu znajduje się aż 10 rabczan, a wkrótce 11.
Zapewniam, iż miasto Rabka-Zdrój posiada miejsce na Muzeum Orderu Uśmiechu w odbudowywanej Willi Anioł, znajdującej się w Parku Zdrojowym. Do czasu zakończenia prac gotowi jesteśmy wskazać miejsce zastępcze, które będzie dostępne dla zwiedzających przez cały rok.
Burmistrz
mgr Leszek Świder
Napisz komentarz
Komentarze