W miniony poniedziałek 20 lutego policjanci zakopiańskiej drogówki podjęli interwencję wobec kierowcy volkswagena na ul. Chałubińskiego w Zakopanem. Okazało się, że kierujący nim 66 – latek nie ma uprawnień pozwalających na kierowanie pojazdami mechanicznymi. Turysta poprosił więc kolegę, aby ten przejął od policjantów jego volkswagena.
Po pewnym czasie na miejsce interwencji przyszedł 42 – latek, którego dane osobowe funkcjonariusze sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że mężczyzna nie dość, że nie odbierze samochodu, to będzie zatrzymany, ponieważ jest osobą poszukiwaną.
Ostatecznie poszukiwany uwolnił się od kary pozbawienia wolności po wpłaceniu zaległej grzywny. Wówczas mógł odebrać volkswagena kolegi.
👉Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
👉Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.❗️
👉Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.❗️
Napisz komentarz
Komentarze