Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej zastały rozwinięty pożar, który objął pierwsze piętro i poddasze budynku. Strażacy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej, skupiając się na ugaszeniu ognia otwartego. Następnie, w pełni wyposażeni w aparaty oddechowe, wprowadzili się do wnętrza budynku, prowadząc intensywne działania gaśnicze. Ze względu na rozległość pożaru i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa strażaków pracujących wewnątrz, na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki.
W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej z Zakopanego i okolicznych miejscowości, w tym jednostki zawodowe i ochotnicze. Strażacy zmagali się z trudnymi warunkami, wysoką temperaturą i dużym zadymieniem. Aby zapewnić ciągłość działań, na miejscu pracowały dwa zastępy ze sprężarkami, które na bieżąco napełniały butle do aparatów oddechowych. Dodatkowo, utworzono grupę ratownictwa technicznego (RIT), której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa strażaków pracujących wewnątrz budynku. W działaniach wykorzystano również drona z kamerą termowizyjną, który umożliwiał monitorowanie sytuacji wewnątrz budynku i ocenę skuteczności prowadzonych działań.
Wielogodzinna walka
Akcja gaśnicza trwała wiele godzin. Strażacy musieli przeprowadzić intensywne prace rozbiórkowe, aby dotrzeć do wszystkich zarzewi ognia ukrytych w konstrukcji drewnianego budynku. Pomimo trudnych warunków, udało się opanować pożar i zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na sąsiednie budynki. Na miejscu działali strażacy z JRG Zakopane, OSP Kościelisko, OSP Zakopane-Olcza, OSP Murzasichle, OSP Dzianisz Górny, OSP Suche, OSP Małe Ciche, OSP Witów, OSP Poronin i OSP Ząb.
W działaniach ratowniczych brali udział również ratownicy medyczni oraz policjanci. Policjanci natomiast zabezpieczali teren akcji i prowadzili czynności wyjaśniające przyczyny wybuchu pożaru.
Napisz komentarz
Komentarze