Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama

Zachód słońca i zorza polarna nad powiatem suskim. Niezwykłe zdjęcia [FOTO]

W ostatnim czasie przyroda zafundowała nam niezwykły spektakl na niebie, który można było obejrzeć z różnych zakątków Małopolski. Najpierw piękny zachód słońca, a następnie różowa zorza polarna zastały uchwycone przez fotografa Piotra Halka. Zdjęcia zostały wykonane z terenu Makowa Podhalańskiego i Osielca.
Zachód słońca i zorza polarna nad powiatem suskim. Niezwykłe zdjęcia [FOTO]

Autor: Piotr Halek/Fotografia Górska

Podziel się
Oceń

Magiczny zachód słońca 

Każdego dnia, gdy słońce chyli się ku zachodowi, jesteśmy świadkami niezwykłego spektaklu barw i kształtów. Niebo płonie różnymi odcieniami czerwieni, pomarańczy i fioletu, tworząc niepowtarzalne obrazy, które zapierają dech w piersiach. Dlaczego tak bardzo fascynują nas te chwile?

Z naukowego punktu widzenia, zachód słońca to efekt załamania i rozproszenia światła słonecznego w atmosferze. Cząsteczki powietrza rozpraszają światło o krótszych falach (niebieskie i fioletowe), przez co docierają do nas głównie dłuższe fale (czerwone, pomarańczowe), nadając niebu charakterystyczne kolory.

Ale zachód słońca to nie tylko zjawisko fizyczne. To także doświadczenie estetyczne i emocjonalne. Obserwując, jak słońce powoli chowa się za horyzontem, doświadczamy poczucia spokoju, wyciszenia i refleksji. Jest to moment, w którym możemy oderwać się od codziennych trosk i docenić piękno otaczającego nas świata.

Zachód słońca od wieków inspirował artystów, poetów i filozofów. Malarze uwieczniali jego piękno na płótnach, poeci opisywali go w swoich wierszach, a filozofowie rozmyślali nad jego symbolicznym znaczeniem. Zachód słońca był często interpretowany jako metafora przemijania, końca i początku czegoś nowego. 

Fotograf Piotr Halek uwiecznił na swoich zdjęciach zachód słońca, który można było zaobserwować w Nowy Rok, a więc 1 stycznia. Niesamowite kadry powstały z terenu Makowa Podhalańskiego. 

Zorza polarna, czyli niesamowity spektakl

Zorza polarna, jedno z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych, od wieków intryguje zarówno naukowców, jak i miłośników piękna natury. To niezwykłe świetlne show rozgrywające się na nocnym niebie, zwłaszcza w okolicach polarnych, wciąż kryje wiele tajemnic.

Choć zorza polarna wydaje się być czymś magicznym, jej powstawanie ma swoje naukowe wytłumaczenie. Wszystko zaczyna się na Słońcu, gdzie zachodzą potężne wybuchy, w wyniku których w przestrzeń kosmiczną wyrzucane są naładowane cząstki. Gdy ten tzw. wiatr słoneczny dociera do Ziemi, oddziałuje z ziemskim polem magnetycznym, kierując cząstki w stronę biegunów. Tam zderzają się z atomami gazów w górnych warstwach atmosfery, powodując ich świecenie. Różne kolory zorzy są efektem zderzeń z różnymi rodzajami atomów – np. zielony kolor powstaje w wyniku zderzeń z tlenem.

Gdzie i kiedy można zobaczyć zorzę polarną?

Choć zorze polarne występują zarówno na północy (aurora borealis), jak i na południu (aurora australis), to najczęściej obserwowane są w krajach skandynawskich, na Islandii, Alasce, Kanadzie oraz na niektórych obszarach Rosji. Najlepsze warunki do obserwacji zorzy panują w okresie jesienno-zimowym, kiedy noce są długie i ciemne. Warto jednak pamiętać, że wystąpienie zorzy zależy od aktywności słonecznej, dlatego nie ma gwarancji, że uda się ją zobaczyć nawet w najbardziej sprzyjających warunkach.

Zorza polarna od wieków inspirowała ludzi na całym świecie. W różnych kulturach była interpretowana jako znak od bogów, zapowiedź ważnych wydarzeń lub po prostu piękne zjawisko przyrodnicze. Wiele legend i mitów związanych z zorzą polarnymi opowiada o duchach, smokach i innych magicznych stworzeniach. Dziś zorza polarna jest popularnym motywem w sztuce, literaturze i fotografii.

Podróże w pogoni za zorzą

Coraz więcej osób decyduje się na dalekie podróże, aby zobaczyć zorzę polarną na własne oczy. Turystyka zorzowa staje się coraz bardziej popularna, a biura podróży oferują specjalne wycieczki do miejsc, gdzie szanse na obserwację tego zjawiska są największe.

Zorza polarna to nie tylko piękny widok, ale także przypomnienie o tym, jak wiele tajemnic kryje jeszcze nasz wszechświat. Obserwacja tego zjawiska to niezapomniane przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci.

Niezwykłe zjawisko w Polsce 

Coraz częściej zjawisko zorzy polarnej możemy obserwować nad polskim niebem. Niesamowite zjawisko występowało kilkukrotnie w 2024 roku i na łamach mediów społecznościowych oraz szeregu portali mogliśmy obejrzeć niezwykle kolorowe kadry spektaklu, który najczęściej występuje w krajach położonych bliżej biegunów. 

Tym razem zorza polarna została uchwycona przed fotografa Piotra Halka na terenie miejscowości Osielec w powiecie suskim. Nam pozostaje zaprosić Państwa do obejrzenia niesamowitej galerii zdjęć. 


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama