Na jakich etapach budowy należy zatrudnić geodetę?
Geodetę należy zatrudnić na kilku etapach budowy. Jego pomoc będzie konieczna już na początku realizacji inwestycji. Każdy inwestor zaraz po uzyskaniu warunków zabudowy, a także zakupieniu projektu musi zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Taka mapa będzie zawierać granice działki. Jeżeli istnieją zabudowania na działce inwestora czy na sąsiednich działkach, to mapa powinna zawierać także informację o położeniu tych budynków. Mapa do celów projektowych musi być sporządzona w odpowiedniej skali, zazwyczaj 1:500 lub 1:1000 i obejmować zakres niezbędny do sporządzenia dokumentacji budowlanej. Geodeta na budowie będzie też wytyczał budynek zgodnie z projektem zagospodarowania działki. Dokona wytyczenia obrysu fundamentów, ale również zaznaczy główne osie. Na gruncie może zamontować też repery. Po zakończeniu tych prac pozostawi wpis w dzienniku budowy. Przekaże także szkice pomiarowe. Na samym końcu prac budowlanych także należy zatrudnić geodetę, który sporządzi niezbędną do odbioru budynku dokumentację. Wykona on mapę z inwentaryzacji, która zawiera faktyczne położenie budynku.
Kiedy geodeta może wytyczyć budynek?
Wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze muszą być wytyczone jeszcze przed wybudowaniem, zaś po zakończeniu budowy musi zostać sporządzona geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Znajdą się w niej informacje o zgodności usytuowania obiektu z projektem, ale też o odstępstwach od projektu. Trzeba pamiętać, że przystąpienie do czynności wytyczenia budynku jest możliwe tylko po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę
Jak znaleźć najlepszego geodetę?
Ceny rosną. Dotyczy to nie tylko towarów, ale też usług. Na szczęście nadal można znaleźć naprawdę dobrych specjalistów, którzy proponują uczciwe stawki. Szukając geodety, trzeba kierować się doświadczeniem. Możemy Wam polecić najlepszego specjalistę. Albert Oleś geodeta Nowy Sącz świadczy usługi na terenie małopolski, ale głównie na terenie powiatu nowosądeckiego. Można zatrudnić go niezależnie, czy decydujecie się na budowę domu metodą standardową, jak i budynku pasywnego.
Napisz komentarz
Komentarze