St. bryg. w st. spocz. Bogdan Gumulak przez znaczną część swojej kariery związany był z Komendą Miejską PSP w Nowym Sączu. W pamięci wielu zapisał się przede wszystkim jako długoletni i ceniony dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu. Pod jego kierownictwem jednostka ta niejednokrotnie stawała na wysokości zadania podczas trudnych i niebezpiecznych akcji ratowniczych, niosąc pomoc mieszkańcom regionu w najtrudniejszych chwilach.
Dowodził elitarną formacją
Jego zaangażowanie i doświadczenie sprawiły, że powierzono mu również dowództwo Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Nowy Sącz. Ta elitarna formacja, pod jego przewodnictwem, brała udział w wielu skomplikowanych akcjach poszukiwawczych, często poza granicami powiatu, wykazując się skutecznością i profesjonalizmem na najwyższym poziomie. Jego umiejętności w zakresie organizacji i prowadzenia działań ratowniczych były nieocenione.
Przez pewien czas st. bryg. Bogdan Gumulak pełnił również funkcję zastępcy komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu, gdzie wspierał kierownictwo komendy swoją wiedzą i doświadczeniem, przyczyniając się do sprawnego funkcjonowania całej formacji.
Uroczystości pogrzebowe w środę
Informacja o śmierci st. bryg. w st. spocz. Bogdana Gumulaka wywołała głęboki smutek wśród kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. W oficjalnym komunikacie wyrazili oni swoje kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego, podkreślając jego wkład w bezpieczeństwo regionu i oddanie służbie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 30 kwietnia 2025 roku o godzinie 14:00 w Kościele parafialnym w malowniczej Piwnicznej-Zdroju. Po Mszy Świętej Żałobnej ciało Zmarłego zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku.
Przypomnienie życiorysu zmarłego
Bogdan Gumulak urodził się 19 marca 1969 r. w Krynicy Zdrój. Z ochroną przeciwpożarową związany jest od 1987 r., kiedy to rozpoczął służbę w Zawodowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu na stanowisku pomocnika przodownika roty. W latach 1990–1992 rozpoczął naukę jako słuchacz-kadet w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły, z dniem 01.07.1992 r., podjął służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Sączu. W kolejnych latach pełnił służbę na różnych stanowiskach w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w województwach nowosądeckim i małopolskim.
W 1996 r. ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa i otrzymując awans na pierwszy stopień oficerski. Tytuł magistra uzyskał w 2015 r. w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu, o specjalności Zarządzanie Środowiskowe w Sytuacjach Kryzysowych.
W latach 1999–2017 zajmował stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Nr 2 w Nowym Sączu. Powołany został również na stanowisko Dowódcy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, pełniąc tę funkcję do marca 2019 r.
Z dniem 1 listopada 2017 r. został powołany przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu.
W trakcie swojej służby ukończył szereg kursów specjalistycznych przygotowujących do działań specjalistycznych i międzynarodowych, m.in.: kurs płetwonurka, kurs sternika motorowodnego, kurs obsługi geofonów, kurs obsługi GPS, kurs PEPP Pediatric Education for Prehospital Professionals, szkolenie medyczne wg programu szkolenia BTLS (Basic Trauma Life Support), szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej, przygotowanie do działań ratowniczych poza granicami kraju.
Uczestniczył w działaniach ratowniczych po trzęsieniach ziemi w ramach Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej USAR POLAND:
1999 r. Turcja (jako dowódca grupy),
2023 r. Iran,
2005 r. Indonezja,
2010 r. Haiti, oraz w szeregu działań poszukiwawczo-ratowniczych, na terenie kraju po katastrofach budowlanych.
Odznaczony m.in.: dwukrotnie Krzyżem Zasługi za Dzielność, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Sądeckiej".
Napisz komentarz
Komentarze