Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama

Serce sportowca a serce biurowego pracownika – Jak styl życia wpływa na zdrowie serca?

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Dlatego też powinniśmy o nie należycie zadbać, aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia na jego choroby. Współcześnie, dzięki wielu wiekom badań nad sercem, większość chorób tego organu jest bardzo dobrze znana w medycynie, więc znane są również metody leczenia tych chorób. Jednakże przed wszelkim dolegliwościom powinniśmy przede wszystkim zapobiegać. Czy styl życia może wpłynąć na zdrowie serca? Zapraszamy do lektury!
Serce sportowca a serce biurowego pracownika – Jak styl życia wpływa na zdrowie serca?
Podziel się
Oceń

Budowa serca

Serce znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kręgosłupa, który znajduje się u jego tyłu oraz przepony, na której leży. Od przodu serce osłania mostek i chrząstki żebrowe, które w razie urazu mechanicznego amortyzują potencjalne obrażenia. Możemy więc zobaczyć, że serce jest solidnie zabezpieczone przed potencjalnymi urazami. 

Serce otacza osierdzie, czyli specjalna błona, która stanowi kolejny element ochronny. Chroni ono organ przed tarciem ze strony innych narządów. Serce składa się z czterech jam; lewej i prawej komory oraz odpowiednio lewego i prawego przedsionka. Krew doprowadzają do nich żyły, natomiast drogę odpływu stanowią tętnice. Główną tętnicą organizmu jest aorta - odchodzące od aorty tętnice dbają o to, by wszystkie narządy ciała były zaopatrywane w krew. Tlen i składniki odżywcze do narządu dostarczają naczynia wieńcowe, których choroby prowadzić mogą do zawału lub innych groźnych patologii serca.

Budowa wewnętrzna serca dzieli się na znajdujące się wewnątrz serce wsierdzie, śródsierdzie i nasierdzie, w skład których wchodzą takie elementy budowy serca jak na przykład szkielet serca, komórki mięśniowe czy układ bodźcoprzewodzący.

Funkcje serca

Serce odgrywa w organizmie każdego człowieka niezwykle ważną funkcję. Bije ono nieustannie, tłocząc krew do ciała. Prędkość uderzeń serca powinna mieścić się w zakresie od 60 do 100 uderzeń na minutę, w zależności od sytuacji.  Nazywane często pompą ssąco-tłoczącą, odpowiada za i zaopatrywanie ciała w tlen. Krążenie małe, za które odpowiada prawy przedsionek i komora, przetacza krew z dwutlenkiem węgla do płuc, gdzie wymieniany jest on na tlen. Krwioobieg duży utlenowaną już krew rozprowadza dzięki sieci większych i mniejszych tętnic oraz naczyniom włosowatym do organizmu, dostarczając do niego tlen, a pobierając dwutlenek węgla.

Sprawdź Choroby serca. Rodzaje, leczenie i najczęstsze przyczyny.

Styl życia sportowca: aktywność fizyczna i jej korzyści dla serca

Regularna aktywność fizyczna zwiększa wydolność sercowo-naczyniową, co prowadzi do efektywniejszego transportu tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu. Ćwiczenia wzmacniają mięsień sercowy, poprawiając jego funkcję i obniżając ryzyko wystąpienia chorób sercowych, dzięki czemu osoby uprawiające regularnie sport są mniej narażone na choroby serca w stosunku do osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Ponadto, sport wpływa pozytywnie na serce nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio - aktywność fizyczna pomaga w regulacji poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, co ma istotne znaczenie dla utrzymania serca w dobrej kondycji. 

Praca biurowa i siedzący tryb życia: jak wpływają na serce?

Siedzący tryb życia, typowy dla wielu biurowych pracowników, ma negatywny wpływ na zdrowie serca. Brak aktywności ruchowej prowadzi do osłabienia mięśni, co może skutkować zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Niedobór ruchu obniża wydolność serca i zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Pracownicy biurowi, ze względu na wykonywaną pracę, często mają ograniczone możliwości na aktywność fizyczną w ciągu dnia, co sprawia, że ich organizmy nie są w stanie skutecznie walczyć z negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. 

Regularne badania serca

Niezależnie, czy prowadzisz aktywny tryb życia, czy w Twojej codzienności przeważa praca biurowa, regularne badania serca są niezwykle ważne i nie należy o nich zapominać. Pozwalają one na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Choć sportowy tryb życia obniża ryzyko zachorowań na choroby serca, to nie daje on takich gwarancji. Dlatego też, obydwie grupy społeczne powinny przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom kontrolnym, takim jak pomiar ciśnienia krwi, poziom cholesterolu oraz EKG, co pozwoli na monitorowanie zdrowia ich serca.

Przeczytaj także: https://jutromedical.com/uslugi/e-skierowanie - skierowanie na badania w wygodnej formie online. Pobierz aplikację Jutro Medical już dziś. 


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama