Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

18 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II w Małopolsce (GALERIA)

W Krakowie i Wadowicach odbyły się uroczystości upamiętniające Świętego Jana Pawła II. Uczestniczyli w nich I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. W godzinach popołudniowych z krakowskich Błoń ruszył w stronę Rynku Głównego Biały Marsz Papieski, którego organizatorami były organizacje spoza środowisk politycznych, w tym Solidarność.
18 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II w Małopolsce (GALERIA)
Podziel się
Oceń

Biały Marsz Papieski

W niedzielne popołudnie 2 kwietnia z krakowskich Błoń wyruszył Biały Marsz Papieski, organizowany przez środowiska nie związane z polityką, w tym Solidarność. Licznie zgormadzeni uczestnicy, pomimo fatalnej pogody przeszli ulicami stolicy Małopolski na Rynek Główny, gdzie w Kościele Mariackim odprawiona została Eucharystia. 

Małopolanie i mieszkańcy Krakowa pokazali, że stoją murem za Świętym Janem Pawłem II. Pogoda nie dopisała, ale frekwencja była ogromna. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania ulubionej pieśni Papieża Polaka - Barki. Warto zaznaczyć, że trasa była identyczna jak ta, którą biały marsz przeszedł w 1981 roku po zamachu na Jana Pawła II. Z Błoń uczestnicy przeszli aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny. O godzinie 15 w bazylice mariackiej rozpoczęła się msza święta zamówiona przez Solidarność. Homilię wygłosił ks. infułat Bronisław Fidelus, były proboszcz parafii mariackiej.

#WdzięczniJP2

Z inicjatywy Archidiecezji Krakowskiej przed Oknem Papieskim odbyło się wspólne czuwanie. Całe rodziny zgromadziły się, by wspomnieć pontyfikat Świętego Jana Pawła II. O godz. 21.37 Małopolanie zastygli w milczeniu, zapalając świece. Symboliczne płomienie rozświetliły ulicę Franciszkańską 3 w Krakowie, ale i okna domów oraz mieszkań w całej Małopolsce.

Ten drobny gest był znakiem pamięci i wdzięczności. Jesteśmy wdzięczni Świętemu Janowi Pawłowi II za to, że pomógł nam pokonać komunizm. Kochał Ojczyznę i kochał ludzi. Nauczył nas, czym jest przebaczenie. Przekazał wartości, którym zawsze był wierny. Trudno sobie wyobrazić, w którym momencie byłby nasz kraj, gdyby nie Jego wsparcie – mówi wojewoda Kmita.

Czuwanie połączone z modlitwą różańcową odbyło się pod hasłem „Wdzięczni”. W mediach społecznościowych internauci dzielili się z innymi, za co dziękują Papieżowi. Ich posty można śledzić pod hasłem #WdzięczniJP2.

Murem za Ojcem Świętym

Przed Oknem Papieskim metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił krzyż, który trafi do powstającego na krakowskim Ruczaju kościoła przy parafii Świętego Jana Pawła II.

W Homilii podczas pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II kardynał Joseph Ratzinger mówił: „Nasz ukochany papież stoi w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”. Dzieje się to niezmiennie także dzisiaj – i to pomimo tylu niesprawiedliwych ataków przypuszczonych na Jego osobę w ostatnim czasie – mówi abp Marek Jędraszewski.

Jako wojewoda małopolski, przedstawiciel rządu w terenie i Małopolanin nie zgadzam się, żeby dziedzictwo Świętego Jana Pawła II zostało roztrwonione i zanegowane. Dzisiaj daliśmy wyraz swojej niezgodzie na takie traktowanie świętości. Tak jak dzisiaj, tak jutro i zawsze będziemy wierni Jego dziedzictwu. Będziemy bronić naszych korzeni, stać murem za Świętym Janem Pawłem II. Niech te słowa naszego Wielkiego Rodaka wypowiedziane tu, w Krakowie, przypominają nam, kim naprawdę jesteśmy:

„I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością:

– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,

– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,

– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Nikt nie ma prawa niszczyć, podawać w wątpliwość, negować tego, co nas ukształtowało i było tak dla nas, jako narodu, ważne – dodaje wojewoda Kmita.

Tam, gdzie „wszystko się zaczęło”

W Wadowicach, gdzie urodził się Karol Wojtyła, odbył się koncert „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci”. Uczestniczyli w nim między innymi: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także parlamentarzyści. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne poprzedziła modlitwa, którą poprowadził metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.

- „Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów”. Mija 18 lat od tamtego wieczoru, gdy do Domu Ojca odszedł nasz Drogi i Kochany Jan Paweł II. Tamtego wieczoru modliliśmy się w świątyniach, w domach, a nawet choćby w myślach za Niego. Był dla nas niekwestionowanym wzorem, najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejach, był oparciem i nadzieją w chwilach trudnych. A kiedy odwiedzał naszą Ojczyznę, dawał nam Polakom odwagę, wzmacniał nasze serca. Skupiał oczy całego świata, dawał radość, potrafił nawiązać kontakt zarówno z wielkimi tego świata, jak i z odrzuconymi przez innych na margines życia społecznego - mówi premier Mateusz Morawiecki.

W widowisku artystycznym wzięli udział artyści z całej Polski. Odtworzono tradycyjne pieśni i piosenki religijne, m.in. „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, „Siła jest w jedności” czy „Abba, Ojcze”.

Po wspólnej modlitwie o wstawiennictwo Papieża Polaka trwało czuwanie z Ojcem Świętym, a wieczorem w Bazylice NMP wierni uczestniczyli we mszy świętej.

Serdecznie dziękuję wszystkim Małopolanom za uczestniczenie w uroczystościach. Dziękuję małopolskim samorządowcom za licznie podejmowane uchwały w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Dziękuję także za głosy solidarności i wdzięczności kierowane bezpośrednio do mnie. To niecenione gesty, świadczące o wspólnocie wartości – wartości, które nas ukształtowały i są naszym drogowskazem w codziennym życiu oraz służbie publicznej – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolskich miejsc związanych z osobą papieża jest bardzo wiele. W kilku z nich – w hołdzie Janowi Pawłowi II – złożone zostały wieńce od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity: m.in. na wadowickim Rynku, na Wzgórzu Wawelskim, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach oraz przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama